RENEA cilësohet si njësia më e mirë anti-terror në Ballkan

RENEA cilësohet si njësia më e mirë anti-terror në Ballkan

Portali “Military Zone ka bërë një shkrim mbi repartin e Policisë shqiptare, RENEA, duke e cilësuar si një nga njësitë më të mira kundër terrorizmit në Ballkan. Në shkrimin e publikuar një muaj më parë theksohet se, reparti i Neutralizimit të Elementeve të Armatosura. i njohur zakonisht nga akronimi RENEA, është njësia kryesore anti-terroriste shqiptare […]

Aksident në Shqipëri, përplaset makina e policisë

Aksident në Shqipëri, përplaset makina e policisë

Një aksident automobilistik ka ndodhur pasditen e sotme në Fushë-Krujë, ku është përshirë një makinë policie. Dëshmitarë nga vendngjarja thanë se një makinë policie është përplasur me një tjetër veturë. Sipas të dhënave të para, mësohet se nga aksidenti janë shkaktuar vetëm dëme materiale, ndërsa nuk ka persona ka të lënduar. Por, aksidenti i ndodhur […]

Kontrolloni këtu nëse ju kanë hequr pikë në patentë

Kontrolloni këtu nëse ju kanë hequr pikë në patentë

Drejtuesit e mjeteve mund të mësojnë sa pikë u janë zbritur nga patenta për shkelje të semaforit ose tejkalim të shpejtësisë përmes portalit unik shtetëror “e-albania”. Ky shërbim elektronik u vjen në ndihmë drejtuesve të automjeteve për t’u informuar online mbi gjendjen e pikëve të lejes së drejtimit. Në zbatim të nenit 120/1 të Kodit […]

Si do zhvillohet provimet e maturës, rregullat që duhet të dini

Si do zhvillohet provimet e maturës, rregullat që duhet të dini

Pas dy javësh do të nisin provimet e maturës shtetërore 2017. Pavarësisht se jemi në periudhë zgjedhore, prej disa ditës Ministria e Arsimit ka filluar marrjen e masave për mbarëvajtjen e provimeve të maturës. Provimi i parë është ai i gjuhës së huaj që do të zhvillohet në datën 5 qershor. Provimi i dytë është […]

Aksident i rëndë në Korçë, 5 të plagosur

Aksident i rëndë në Korçë, 5 të plagosur

Një aksident me 5 të plagosur është shënuar mëngjesin e ditës së sotme në afërsi të fshatit Zvezdë në Korçë. Policia bën me dije se një makinë tip “Nissan” me targa greke i drejtuar nga Q.T, rreth 47 vjeç, banues në Cërrik ka dalë nga rrugë dhe për pasojë janë plagosur 5 persona. Të plagosur […]

Policia jep detaje për protestën e PD-së: Kujdes, këto janë rrugët që bllokohen, respektoni ligjet

Policia jep detaje për protestën e PD-së: Kujdes, këto janë rrugët që bllokohen, respektoni ligjet

Policia e Shtetit ka dhënë detaje rreth masave të sigurisë që do të marrë ditën e nesërme në lidhje me protestën që do të organizojë Partia Demokratike në harkun kohor 12:00-13:00. Edhe pse sipas policisë PD, ende nuk i ka plotësuar të gjitha kërkesat për tubimin e nesërm në Tiranë, ajo u bën thirrje qytetarëve […]

Presidenti i Serbisë i dërgon mesazh Ilir Metës

Presidenti i Serbisë i dërgon mesazh Ilir Metës

Presidenti i Republikës së Serbisë, Tomislav Nikoliç, ka uruar Kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta me rastin e zgjedhjes në postin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Me anë të një telegrami, Nikoliç shpreh besimin se marrëdhëniet dypalëshe dhe bashkëpunimi midis Republikës Serbe dhe Republikës së Shqipërisë do të jenë edhe më të mira në të […]

Ilir Meta, president me 87 vota: Tani, zgjedhje demokratike

Ilir Meta, president me 87 vota: Tani, zgjedhje demokratike

Ilir Meta është zgjedhur presidenti i ri i Republikës së Shqipërisë, në raundin e katërt të votimit të mbajtur pasditen e kësaj të premteje në Parlament. Meta ka marrë 87 vota pro dhe 2 kundër, edhe pse për zgjedhjen e tij mjaftonin 71. Meta bëhet kështu presidenti i 8 i Republikës së Shqipërisë, detyrë të […]

1 2 3 126