“Jugosllavia e Re” e Ali Ahmetit: Votuesit shqiptarë i çon te partia maqedonase

“Jugosllavia e Re” e Ali Ahmetit: Votuesit shqiptarë i çon te partia maqedonase

BDI e Ali Ahmetit duket se do t’i dërgojë gjithë votuesit shqiptarë tek partia maqedonase, LSDM-ja e kryeministrit Zoran Zaev. Në zgjedhjet lokale, sipas të gjitha gjasave, do të vihen edhe bazat e një koncepti të “Jugosllavisë së Re”, ku shqiptarët votojnë maqedonasit, në dëm të përfaqësimit dhe interesave të tyre nacionale. Ali Ahmeti, pasi […]

Zaev i ka premtuar Vuçiqit tërheqje në UNESCO për Kosovë

Zaev i ka premtuar Vuçiqit tërheqje në UNESCO për Kosovë

Qeveria nuk tregon nëse Zaevi ka premtuar neutralitetin e Maqedonisë për hyrjen e Kosovës në UNESCO Në pyetjen nga Netpres, se a është kjo e vërtetë, zëdhënësi i qeverisë Mile Boshnjakovski u përgjigj: ”E kini qëndrimin tonë zyrtar”. Pas informacionit të postuar nga agjencia serbe e lajmeve”Tanjug”, se kryeministri Zoran Zaev, në samitin e iniciativës […]

Ali Ahmeti uron Edi Ramën për fitoren në zgjedhje

Ali Ahmeti uron Edi Ramën për fitoren në zgjedhje

Lideri i BDI-së në Maqedoni, Ali Ahmeti, ka uruar sot me një mesazh, kryetarin e Partisë Socialiste të Shqipërisë Edi Ramën për fitoren e mandatit të dytë qeverisës. “Përgëzime të sinqerta dhe vëllazërore, – shkruan Ahmeti në mesazh, – për fitoren e Partisë Socialiste dhe kryeministrit Edi Rama në zgjedhjet parlamentare në Shqipëri. I dashur Edi, ashtu […]

Kryekuvendari Xhaferi: Jam oficer, nuk di të tërhiqem mbrapa

Kryekuvendari Xhaferi: Jam oficer, nuk di të tërhiqem mbrapa

Gjatë takimit që ka zhvilluar sot zëvendësi-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee, me kryetarin e ri të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, ku i fundit i ka thënë të dërguarit amerikan se “si oficer që jam, nuk di të tërhiqem mbrapa, por do vazhdoj në rrugën time si kryetar i Kuvendit për të […]

‘Shqipëria e Madhe’, propagandë ruso-serbe

‘Shqipëria e Madhe’, propagandë ruso-serbe

Kreu i partisë më të madhe shqiptare në Maqedoni, Ali Ahmeti, thotë se askush nuk duhet të ketë frikë nga fuqizimi i shqiptarëve dhe se përkundrazi stabiliteti në këtë shtet reflektohet edhe në Kosovë, edhe në Shqipëri. Faktorizimi i shqiptarëve si komb shtetformues dhe krijimi i këtij realiteti të ri në Maqedoni nuk duhet ta […]

Nis fushata kundër Jonuz Musliut në Serbi, kërkohet arrestimi i tij për “Shqipërinë e Madhe”

Nis fushata kundër Jonuz Musliut në Serbi, kërkohet arrestimi i tij për “Shqipërinë e Madhe”

Mediat në Serbi kanë nisur një fushatë të egër ndaj Jonus Musliut, kryetarit të Bujanocit pas deklaratave se Lugina e Preshevës duhet të jetë pjesë e bashkimit të Shqipërisë dhe Kosovës. “Prokuroria duhet të reagojë për deklaratën e Jonuz Musliut që bashkimi i Shqipërisë dhe Kosovës, që është krijim i Shqipërisë së Madhe, nuk do […]

Vuçiq: Plani im, kthimi i ish-Jugosllavisë me Shqipërinë në të

Vuçiq: Plani im, kthimi i ish-Jugosllavisë me Shqipërinë në të

Kryeministri dhe presidenti i sapozgjedhur i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka evokuar për ekonomi dhe sindikata të vendeve të ish-Jugosllavisë dhe Shqipërisë, për shkak të ngritjes ekonomike të këtyre vendeve dhe forcimin e bashkëpunimit rajonal. Në një intervistë për portalin amerikan “Politico”, Vuçiq ka thënë se nëse të tjerët pajtohen me planin e tij, atëherë do të […]

1 2 3 58