LDK e VV bëhen pishman, i bëjnë thirrje AKR-së të kthehet

LDK e VV bëhen pishman, i bëjnë thirrje AKR-së të kthehet

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë përafruar qëndrimet e tyre në ndërtimin e një platforme qeverisëse, ndërsa i bënë thirrje Behgjet Pacollit të AKR-së të kthehet në koalicion, pavarësisht se pak orë më parë ai i ndau rrugët me LDK-në. Avdullah Hoti i LDK-së, pas takimit të sotëm me Dardan Sejdiun e VV-së […]

Lutfi Haziri: PDK-ja fajtore kryesore, të hap rrugë sa më shpejt!

Lutfi Haziri: PDK-ja fajtore kryesore, të hap rrugë sa më shpejt!

Lidhja Demokratike e Kosovës po fajëson ish-partnerin e koalicionit qeverisës, PDK-në e Kadri Veselit, për ngecje në formimin e institucioneve të Republikës. Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, në një prononcim për “Indeksonline” thotë se PDK-ja është në përgjegjësi frontale dhe politike sa i përket konstituimit të Kuvendit. “Po shihet që nuk ka shumicë për krijimin […]

Kjo është historia e 70 dosjeve të VV-së kundër Mustafës, çfarë thonë sot në Prokurori

Kjo është historia e 70 dosjeve të VV-së kundër Mustafës, çfarë thonë sot në Prokurori

Prokuroria Speciale e Kosovës, as pas tri vitesh hetime, nuk ka arritur të gjejë element të ndonjë vepre penale që ndërlidhet me keqpërdorim të detyrës zyrtare apo korrupsion ndaj ish-kryetarit të Prishtinës, Isa Mustafa. Nga 70 dosjet që VV-ja i deponoi në Prokurori, autoritetet kosovare asnjëherë nuk nxorën kallëzim penal apo hetime zyrtare ndaj kreut […]

Ambasadat godasin fort Këshillin Gjyqësor të Kosovës

Ambasadat godasin fort Këshillin Gjyqësor të Kosovës

Ambasadat e Mbretërisë së Bashkuar dhe të Shteteve të Bashkuara në Prishtinë, thonë se “janë në dijeni për emërimet e fundit nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës, të kryetarit të Gjykatës së Apelit, si dhe të kryetarit të Gjykatës Supreme, pas anulimit nga Gjykata Kushtetuese, të procesit të mëparshëm të emërimeve”. Mëtutje në deklaratën e publikuar, […]

Kusari-Lila: Moskoordnimi me LDK-në për zgjedhjet lokale, dëmton kredibilitetin e bashkëpunimit

Kusari-Lila: Moskoordnimi me LDK-në për zgjedhjet lokale, dëmton kredibilitetin e bashkëpunimit

Deputetja e Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe kandidatja nga ‘Alternativa’ për kryetare të Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila ka deklaruar se koalicioni LAA ka pasur Marrëveshje-Diskutim, për koordinim të mbështetjes së kandidaturave për zgjedhjet komunale të 22 tetorit, mirëpo në momentin e fundit LDK ka vepruar si subjekt. Në intervistë për emisionin ‘Alo Mirëmëngjesi’ të Radio […]

Lirohen aktivistët e VV-së nga arresti shtëpiak

Lirohen aktivistët e VV-së nga arresti shtëpiak

Frashër Krasniqi, Adea Batusha, Egzon Haliti dhe Atëdhe Arifi janë liruar nga arresti shtëpiak pas seancës së mbajtur sot në Gjykatën Themelore në Prishtinë. Lajmin për lirimin e tyre e ka bërë të ditur vetë Frashër Krasniqi përmes një postimi në Facebook, e po ashtu edhe avokati i tij Tomë Gashi. “Ne seancën e mbajtur […]

Konsullata e Kosovës jep detaje për procedurat e kthimit të trupit të Bajram Rexhepit nga Turqia

Konsullata e Kosovës jep detaje për procedurat e kthimit të trupit të Bajram Rexhepit nga Turqia

Kryeministri i parë i Kosovës, Bajram Rexhepi, ka vdekur të hënën në mëngjes në njërin nga spitalet e Turqisë, ku prej muajsh ndodhej në koma pas sulmeve të pësuara në tru. Konsullata e Kosovës në Turqi, bashkë me familjen janë duke punuar rreth procedurave për kthimin e trupit të pajetë të Rexhepit për në Kosovë. […]

Ahmeti i kundërpërgjigjet PDK-së: Komuna është në rrugë të duhur

Ahmeti i kundërpërgjigjet PDK-së: Komuna është në rrugë të duhur

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti i është kundërpërgjigjur degës së Partisë Demokratike të Kosovës në Prishtinë, e cila sot gjatë një konference e akuzoi atë për keqpërdorim të parave të qytetarëve. Ahmeti në një postim në rrjetin social Facebook ka shkruar se e di qe Komuna e Prishtinës është në rrugën e duhur, raporton Indeksonline. […]

1 2 3 190