Washington Post: Demokracia turke mund të ketë vdekur dhe së shpejti gjërat mund të përkeqësohen

Washington Post: Demokracia turke mund të ketë vdekur dhe së shpejti gjërat mund të përkeqësohen

Nicholas Danforth është analist politik në projektin e Sigurisë Kombëtare pranë Qëndrës Politike Bipartizane. Masat e ashpra dhe të vazhdueshme ndaj disidentëve, gazetarëve dhe të tjerë të supozuar si pjesë e grushtit të shtetit në Turqi duket se konfirmojnë atë që shumë vëzhgues kanë konkluduar kohë më parë: Demokracia turke ka vdekur dhe Presidenti RexhepTajjip […]

Flet edhe njëherë Labi, ka një kërkesë për deputetët

Flet edhe njëherë Labi, ka një kërkesë për deputetët

Deputeti i Aleancës Kosova e Re, Labinot Tahiri në një shkrim drejtuar deputetëve ka kërkuar qe ta ulin kokën dhe të punojnë më shumë për vendin tonë. Deputetët, sipas tij, duhet të mundohen qe qytetarët t’i bëjnë krenar me punë. Tahiri nuk ka precizuar saktësisht se cili do të jetë pozicionimi i tij karshi formimit […]

FOREIGN POLICY: Spastrimet pas grushtit të shtetit në Turqi dhe ushtria personale e Erdoganit

FOREIGN POLICY: Spastrimet pas grushtit të shtetit në Turqi dhe ushtria personale e Erdoganit

Revista e marrëdhënieve ndërkombëtare, Foreign Policy, një nga revistat që udhëzon politikën e jashtme amerikane ka bërë një analizë të rëndësishme në vitin e parë të grushtit të shtetit në Turqi. Një analizë shumë interesante që shpjegon çështje të rëndësishme; si arriti Turqia në gjendjen e ditëve të sotme, marrëdheniet Turqi-NATO, marrëdhëniet e Turqisë me Rusinë, […]

Ekonomia në Turqi papritur e shëndoshë?

Ekonomia në Turqi papritur e shëndoshë?

Megjithë krizën politike, Instituti Shtetëror i Statistikave dëshmon se ekonomia turke është në gjendje të mirë. Përfaqësuesi i ekonomisë gjermane në Stamboll është i ekzaltuar, por ekspertët mbeten skeptikë. Pamje simbolike me flamuj turk dhe te BE Me pesë përqind është rritur ekonomia turke në tremujorin e parë të vitit. Këtë e bëri të ditur […]

Shkruan Fethullah Gylen: Turqia që tashmë nuk e njoh

Shkruan Fethullah Gylen: Turqia që tashmë nuk e njoh

Nga Fethullah Gylen SAYLORSBURG, PENSILVANI – Presidentët e Shteteve të Bashkuara të Amerkës dhe Turqisë do të takohen të martën në Shtëpinë e Bardhë, dhe udhëheqësi i vendit mikëpritës ku banoj prej gati dy dekadash, do të zhvillojë një takim “tet a tet” me udhëheqësin e atdheut tim. Të dy vendet përballen me sfida të […]

Kur padrejtësisht inkurajohet të jesh verior

Kur padrejtësisht inkurajohet të jesh verior

Nga Elvinë Sefiu Projektligji për aftësimin, riaftësimin profesional dhe punësimin e personave nga pjesët veriore të Kosovës në secilën pikë është diskriminues dhe i padrejtë për jo serbët. Një i tillë nuk do të duhej as të mendohet të hartohet e lëre më të hyjë në fuqi. Pse nuk është bërë Projektligji për aftësimin, riaftësimin […]

Dhjetë hapat urgjentë që duhet të ndërmarrë qeveria në arsim– Albano Zhapaj

Dhjetë hapat urgjentë që duhet të ndërmarrë qeveria në arsim– Albano Zhapaj

Sot më tepër se kurrë, kur publikisht është kuptuar dhe pranuar dështimi i së arshtuquajturës “Rilindje në Arsim” si pjesë e pandarë e modelit të dështuar qeverisës që solli pushteti i rilindjes, është urgjente të përcaktohen hapat e parë që duhet të ndërmarrë Qeveria e ardhshme Teknike në sistemin arsimor të vendit. Kriza e thellë […]

Analizë e Washington Postit: Po shtohen mundësitë e konfliktit të drejtpërdrejtë SHBA-Rusi

Analizë e Washington Postit: Po shtohen mundësitë e konfliktit të drejtpërdrejtë SHBA-Rusi

SHBA-të të enjten sulmuan një bazë në Siri, si kundërpërgjigje ndaj sulmit kimik të kryer në qytetin kryengritës, Kan Shejkun. Rusia ka reaguar ashpër, duke e quajtur agresion këtë sulm. Ky shtet ka njoftuar gjithashtu se tërhiqet nga marrëveshjet e mëparshme me amerikanët, përkitazi me Sirinë. Sulmi i cili është kryer të enjten, është i […]

Koment: Dështimi i Donald Trump

Koment: Dështimi i Donald Trump

Mosmiratimi i ligjit për shëndetësinë është një dështim i hidhur për presidentin amerikan. Donald Trump. Por fillimisht nga ky dështim përfitojnë miliona amerikanë, mendon Miodrag Soric. Shfuqizimi i „Obamacare”, reformës në shëndetësi të iniciuar e bërë realitet nga presidenti i mëparshëm, Barack Obama, ishte premtim elektoral i Donald Trump. Para çdo tubimi elektoral ai betohej, […]

1 2 3 45