Ka ndërruar jetë kantautori Françesk Radi

Ka ndërruar jetë kantautori Françesk Radi

Ka ndërruar jetë vetëm pak minuta më parë në spitalin “Nënë Tereza” në Tiranë, kantautori Françesk Radi. i mirënjohur ishte i shtruar prej një jave në reanimacionin e QSUT-së, pas një hemorragji cerebrale. Share

SHISH dorëzon arkivën, çfarë ka ndodhur me dosjet e spiunëve

SHISH dorëzon arkivën, çfarë ka ndodhur me dosjet e spiunëve

Qeveria shqiptare, me një vendim të datës 15 shkurt, i cili ka hyrë në fuqi tetë ditë më vonë, zyrtarizoi nxjerrjen e dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit nga mjegulla shtatëdhjetëvjeçare, duke hedhur një dritë mbi anën e errët të regjimit komunist, e cila ka trazuar dhe trazon të gjitha sferat e shoqërisë shqiptare, sidomos qarqet […]

Oficerët që shkonin me femra gjatë shërbimit, zbulohet dënimi që ju jepte Ahmet Zogu

Oficerët që shkonin me femra gjatë shërbimit, zbulohet dënimi që ju jepte Ahmet Zogu

Për administratën shtetërore shqiptare në  vitin 1922 të shekullit të kaluar ka pak informacion, por gjënden  disa shkresa të qeverisë së asaj periudhe të firmosura nga ish Ministri i Brendshëm Ahmet Zogu, që na hapin një dritare se si kanë funksionuar disa instanca shtetërore dhe se si  janë dhënë masat disiplinore nga Gjykatat Ushtarake për […]

Zbulohet dokumenti sekret/ Fiqirete Shehu kishte në vrasjen e Qemal Stafës?

Zbulohet dokumenti sekret/ Fiqirete Shehu kishte në vrasjen e Qemal Stafës?

Mehmet Shehu kishte vrarë veten dhe një grup i tërë armiqësor do të “zbulohej” paskëtaj. Ky proces “demaskimi” u shoqërua me mbledhje të organizatave bazë të Partisë në të gjithë Shqipërinë, mbi “veprimtarinë armiqësore të Mehmet Shehut, Kadri Hazbiut, Feçorr Shehut e etj.”. Enver Hoxha dhe Muho Asllani Sot po publikojmë një dokument sekret të […]

Sot 18-vjetori i mësuesit që dha jetën për lirinë e Kosovës

Sot 18-vjetori i mësuesit që dha jetën për lirinë e Kosovës

Sot, më 20 mars , mbushen plot 18 vjet nga vrasja arsimtarit Sadri Gashi nga kriminelet pushtues Serb. Në përkujtim të këtij mësuesi shembullor dhe viktimë e një sistemi antishqiptar- si shumë e shumë të tjerë, po e përkujtojmë më pietet. Janë këto vargjet e një teksti të thurur shumë mirë që nderlidhen më misionin […]

Familja ortodokse serbe nga Beogradi pranon fenë islame (Foto)

Familja ortodokse serbe nga Beogradi pranon fenë islame (Foto)

Çifti bashkëshortor Novakoviq nga Beogradi, bashkë me dy fëmijët e tyre, kanë braktisur fenë ortodokse dhe janë konvertuar në fenë islame. Pranimin e fesë islame familja katëranëtarëshe nga Beogradi e ka bërë të premtën në Xhaminë e Novi Pazarit para imamit dhe xhematit të shumtë. Siç raporton portali “SanxhakPress”, çifti bashkëshortor serb, Bojan e Natasha […]

“Mehmet Akif” ndan medalje për nxënësit (VIDEO)

“Mehmet Akif” ndan medalje për nxënësit (VIDEO)

Kolegji privat i ciklit të mesëm “Mehmet Akif”  Gulistan ka organizuar ceremoninë e ndarjes së mirënjohjeve dhe medaljeve për nxënësit me shkathtësi të dalluara në fushën e teknologjisë, mjedisit, industrisë dhe shkencave sociale. Kategoritë për nxënës janë ndarë në dy nivele të juniorëve dhe seniorëve. Në fjalën e tij e para pjesëmarrësve zv.Drejtori i të […]

Performancë emocionuese e kolegjit Mehmet Akif për pavarësinë e Kosovës (VIDEO)

Performancë emocionuese e kolegjit Mehmet Akif për pavarësinë e Kosovës (VIDEO)

9 vjetori i Pavarësisë së Kosovës ka filluar të festohet që një ditë para saj. Festimet janë hapur nga nxënësit e Kolegjit”Mehmet Akif”9. Nxënësit e kësaj shkolle kësaj radhe e festuan në mesin e qytetarëve të Prishtinës  para Teatrit Kombëtar, me  një performance folklorike me përmbajtje bashkëkohore Flashmob. Si në shumë kryeqëndra perëndimore edhe në […]

1 2 3 39