Mesazh i Fethullah Gylenit në përvjetorin e përpjekjes për grusht shteti në Turqi

Mesazh i Fethullah Gylenit në përvjetorin e përpjekjes për grusht shteti në Turqi

Kjo e shtunë është një kohë e trishtë për historinë e Turqisë, sepse shënon kalimin e plot një viti që prej tentativës së urryer për grusht shteti, e cila shkaktoi që tëhumbnin jetën qindra njerëz e të plagoseshin me mijëra të tjerë. Me këtë rast, dua të ripërmend edhe njëherëdënimin tij ndaj këtij puçi të pajustifikueshëm dhe gjithëata që morën pjesë, duke u shprehur ngushëllimet e mia të sinqerta familjeve dhe të dashurve […]

NPR / GYLEN: ERDOGANI ORKESTROI TENTATIVËN E DËSHTUAR TË GRUSHTIT TË SHTETIT

NPR / GYLEN: ERDOGANI ORKESTROI TENTATIVËN E DËSHTUAR TË GRUSHTIT TË SHTETIT

15 korrikun e vitit të kaluar, në një përpjekje për grusht shteti, një grup ushtarakësh turq bombarduan ndërtesat qeveritare, bllokuan rrugët dhe urat dhe u përpoqën të rrëzonin nga pushteti presidentin, Rexhep Tajjip Erdogan. Përpjekja e grushtit të shtetit u shtyp të nesërmen, por Turqia ende vazhdon të vuajë pasojat e tentativës së grushtit të […]

E dhimbshme: 560 fëmijë dhe bebe jetojnë të burgosur në Turqi

E dhimbshme: 560 fëmijë dhe bebe jetojnë të burgosur në Turqi

ituata në Turqi vazhdon të jetë në vëmendjen e medias gjermane. Një gazetë gjermani në një artikull u ka kushtuar vëmendje edhe fëmijëve nën moshën 6 vjecare që po qëndrojnë nëpër burgje me nënat e tyre. Sipas kësaj gazete gjëja është jashtë standardeve të konventës të së drejtave të njeriut. Ja përmbledhja e këtij artikulli: […]

Gjermania miraton shitjen e nëndetëseve nukleare për Izraelin

Gjermania miraton shitjen e nëndetëseve nukleare për Izraelin

Këshilli për siguri nacionale gjermane miratoi marrëveshjen për shitjen e tri nëndetëseve nukleare Izraelit në vlerë prej 1,5 miliard dollarë, shkruan sot javorja gjermane “Spiegel”, e cila nuk citon burimet. Këshilli për siguri nacionale gjermane miratoi marrëveshjen për shitjen e tri nëndetëseve nukleare Izraelit në vlerë prej 1,5 miliard dollarë, shkruan sot javorja gjermane “Spiegel”, […]

Trump dërgon një delegacion në inaugurimin e Vuçiqit

Trump dërgon një delegacion në inaugurimin e Vuçiqit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka dërguar një delegacion për të marr pjesë në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të ri të Serbisë, Aleksandar Vucic, shkruajnë mediat serbe, transmeton ‘Indeksonline’. Në njoftimin e publikuar në faqen zyrtare të Shtëpisë së Bardhë, është publikuar përbërja e delegacionit presidencial të SHBA-ve që është […]

Nuk ka viktima nga shpërthimi në stacionin e trenit në Bruksel

Nuk ka viktima nga shpërthimi në stacionin e trenit në Bruksel

Nuk ka të vdekur nga shpërthimi i cili ndodhi rreth orës 21:00 pran stacionit të trenit në Bruksel. Policia ka qëlluar kryerësin e shpërthimit, kështu ka njoftuar prokurori. Pas shpërthimit vendi është lokalizuar, restorantet dhe dyqanet afër stacionit të trenit janë mbyllur, por edhe qendra turistike e qytetit është evakuuar. Sulmuesi kishte një çantë shpine […]

Keqësohen raportet SHBA-Rusi

Keqësohen raportet SHBA-Rusi

Momenti duket se qe zgjedhur qëllimisht: Gjatë vizitës së presidentit ukrainas Poroshenko në Uashington, qeveria amerikane njoftoi sanksione të mëtejshme kundër Rusisë. Moska njoftoi për kundërmasa. Presidenti amerikan, Donald Trump e priti kryeministrin e Ukrainës Petro Poroshenko për një vizitë të shkurtër në Zyrën Ovale. Poroshenko u shpreh pas takimit i kënaqur që SHBA vazhdon […]

Filmohet nga jashtë momenti i shpërthimit në Manchester (Video)

Filmohet nga jashtë momenti i shpërthimit në Manchester (Video)

Një djalë i ri krejt rastësisht ka filmuar momentin e shpërthimit jashtë Manchester Arena. Ai ishte duke qëndruar brenda veturës së tij ku po dëgjonte muzikë, kur dëgjoi një shpërthim të fuqishëm dhe pas dy sekondave pason shpërthimi tjetër që dëgjohet qartë në video, transmeton Telegrafi. Në ato momente ky i ri i kapluar nga […]

Zbulohet dokumenti sekret: Emigrantët gati të ‘pushtojnë’ Europën

Zbulohet dokumenti sekret: Emigrantët gati të ‘pushtojnë’ Europën

Deri në 6.66 milionë emigrantë presin në vendet e Afrikës Veriore, Turqi dhe Jordani, për tu nisur drejt Evropës. Siç raporton gjermania “Bild”, të dhënat e përditësuara në fund të prillit, gjenden në një dokument konfidencial të autoriteteve gjermane të sigurisë. Në fund të Janarit kjo shifër vlerësohej 5.950.000. Në praktikë, deri në 3.3 milionë […]

Hahn i drejtohet shqiptarëve, flet për të ardhmen e zgjedhjeve…i keqardhur!

Hahn i drejtohet shqiptarëve, flet për të ardhmen e zgjedhjeve…i keqardhur!

Komisioneri evropian Johannes Hahn i është drejtuar me një mesazh popullit shqiptar, ku shpreh shqetësimin për krizën politike që ka prekur vendin tonë në prag të zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare. Ai dënon thirrjet për pengimin e procesit zgjedhor të 18 qershorit. Hahn kujton se gjatë javëve të fundit janë bërë përpjekje të shumta për të […]

1 2 3 109