I dyshuari për krime lufte në Kosovë përballë dëshmive të fqinjit të tij

I dyshuari për krime lufte në Kosovë përballë dëshmive të fqinjit të tij

I dyshuar për krime lufte në Kosovë, në fshatin Sopi të Komunës së Suharekës (Therandës), Bogdan Mitroviq, i arrestuar ditë më parë, është duke u mbajtur në paraburgim. Avokati i tij, Dejan Vasiq, ka thënë se klienti i tij është plotësisht i pafajshëm. Ndërkohë që një nga fqinjët e tij pretendon se është dëshmitar për […]

Zeka: Është arritur marrëveshja PAN-AKR , nesër ka gjasa të mbahet seanca

Zeka: Është arritur marrëveshja PAN-AKR , nesër ka gjasa të mbahet seanca

Deputeti i Nismës, pjesë e koalicionit PAN, Milaim Zeka, e ka konfirmuar, se PAN ka arritur marrëveshje me AKR-në e Behxhet Pacollit. “Unë mund ta konfirmoj se është arritur marrëveshja, dhe se nesër ka gjasa të mblidhet Parlamenti”, tha Zeka. Sot kryetari i AKR-së Behgjet Pacolli ka njoftuar se ka dal nga koalicioni me LDK-në […]

Edhe serbët mbështesin Haradinajn për kryeministër

Edhe serbët mbështesin Haradinajn për kryeministër

Goran Rakiq, kryetari i Listës Serbe, ka thënë se nuk do të bllokojnë formimin e institucioneve të Kosovës. Ai ka thënë se e mbështesin këdo që i ka numrat në Kuvendin e Kosovës. “Nuk do të jemi bllokues të formimit të institucioneve të Kosovës. Nuk kemi deklaruar dhe nuk jemi për asnjë krahë, ne do […]

Pacolli kritikon LDK-në: Kot hymë në koalicion, na shkaktuan dëme

Pacolli kritikon LDK-në: Kot hymë në koalicion, na shkaktuan dëme

Sekretari organizativ i Aleancës Kosova e Re, Rrahim Pacolli e ka mirëpritur daljen e AKR-së nga koalicioni me LDK-në. Pacolli, madje ka thënë se ky koalicion vetëm sa i ka shkaktuar dëme kësaj partie. Ai në llogarinë e tij në ‘Facebook’, ka shkruar se nëse AKR do të garonte e vetme në zgjedhjet e 11 […]

Shfajësohet Pacolli: Nuk bëj koalicion me PDK-në por me Haradinajn

Shfajësohet Pacolli: Nuk bëj koalicion me PDK-në por me Haradinajn

Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli u ka shkruar një letër anëtarve të Kryesisë se AKR-së: Pse AKR duhet të jetë në qeveri. Ndër të tjera, Pacolli arsyetohet se vendi po humbet shumë me bllokaden e krijuar pas zgjedhjeve të 11 qershorit. Në këtë letër thuhet se askush nuk e ka përkrahur propozimin […]

Havolli: Prokuroria ta hetojë Shpend Ahmetin për korrupsion

Havolli: Prokuroria ta hetojë Shpend Ahmetin për korrupsion

Sokol Havolli, këshilltar i kryeministrit në largim, Isa Mustafa, ka sulmuar të martën kryetarin e Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, duke e cilësuar atë mashtrues ordiner. Duke folur për dërgimin në Prokurori të 70 dosjeve kundër qeverisjes komunale të Isa Mustafës nga ana e Lëvizjes Vetëvendosje, Havolli ka thënë se “çdo ditë prokuroria po sqaron […]

Kushtetuta s’ka zgjidhje për krizën në Kuvend

Kushtetuta s’ka zgjidhje për krizën në Kuvend

Kriza politike, e cila është produkt i mospërfundimit të procesit të konstituimit të Kuvendit të Kosovës, nuk ka ndonjë zgjidhje kushtetuese, vlerësojnë njohësit e të drejtës kushtetuese dhe të zhvillimeve politike në vend. Deri më tash, pas gjashtë vazhdimeve të seancës konstituive të Kuvendit, deputetët ende nuk kanë arritur të zgjedhin kryetarin dhe nënkryetarët, me […]

Gjilanasi dënohet me 5 vjet burg për një vjedhje

Gjilanasi dënohet me 5 vjet burg për një vjedhje

Gjykata Themelore në Gjilan ka dënuar të akuzuarin A. K., me 5 vite burgim, pasi që i njëjti ka kryer katër vepra penale “Vjedhje e rëndë sipas nenit 327 paragrafi 1 nënparagrafi 1.1 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës”. Në seancën fillestare të mbajtur sot, i akuzuari ka pranuar fajësinë për veprat penale për […]

Shtohen makinat e vjetra në Kosovë

Shtohen makinat e vjetra në Kosovë

Kanë mbetur edhe katër muaj para hyrjes në fuqi të ligjit për kufizim të importit të automjeteve deri në 10 vjet të vjetra, ku ka nisur një dyndje e madhe e importit të automjeteve të përdorura. Të dhënat e deritanishme flasin për një rritje të madhe të importit të këtyre automjeteve të përdorura, në krahasim […]

1 2 3 486