Raundi i katërt për zgjedhjen e Presidentit, Ilir Meta pritet të jetë kreu i ri i shteti shqiptar

Raundi i katërt për zgjedhjen e Presidentit, Ilir Meta pritet të jetë kreu i ri i shteti shqiptar

Ditën e sotme, pritet që Kuvendi të zgjedh kreun e ri të Shtetit shqiptar. Kandidatura e vetme do të jetë kreu i Kuvendit, njëherësh dhe kreu i LSI-së, Ilir Meta, i cili është propozuar nga PS dhe LSI.

Seanca plenare për votimin e Ilir Metës do të zhvillohet në orën 17:00, dhe është raundi i katër që mjaftojnë 71 vota që ai të bëhet presidenti i 7 i  Shqipërisë Pluraliste.

Emri i Metës u propozuat ditën e djeshme pas takimeve intensive që dy krerët e koalicionit, të cilët duke parë se nuk mund të kishte një president konsensual, vendosën të zgjedhin Presidentin e ri.

Leave a Reply

Your email address will not be published.